Russell_Zeno
BCM U Pitesti CSM Oradea

CSM CSU Oradea castiga meciul 3 al seriei cu Pitesti

CSM CSU Oradea a obținut în această seară a 2-a victorie din seria contra BCM U FC Argeș Pitești, scor final 70-83 (23-24,14-28,18-17,15-14) și mai are nevoie de doar o victorie pentru calificarea în semifinală.

Bihorenii au început mai bine partida, după doar 3 minute având un avantaj de 11 puncte, avantaj ce avea să scadă până la final la doar un punct după ce Zeno a marcat un coș de la mare distanță.

În sfertul secund piteștenii nu s-au regăsit și Oradea a marcat fără mari probleme făcând ca scorul să arate la pauză un avantaj de 15 puncte pentru oaspeți.

Piteștenii nu au reușit să întoarcă partida după pauză, aceștia apropiindu-se doar la 9 puncte pentru ca în final scorul să arate 83 la 70.

Martin Zeno a fost cel mai bun marcator cu 18 puncte fiind urmat de Arturas Valeika și Kristopher Richard cu câte 14 puncte fiecare.

Din partea piteștenilor s-au remarcat Andriy Agafonov cu 17 puncte plus 5 recuperări și Matti Nuutinen cu 12 puncte plus 6 recuperări.

Partida cu nr. 4 va avea loc vineri de la ora 20.00 în Sala Sporturilor din Trivale.