PIT-ORA (25)
BCM U Pitesti CSM Oradea

CSM CSU Oradea inchide seria cu BCM U FC Arges Pitesti

CSM CSU Oradea a învins în meciul 3 contra BCM U FC Argeș Pitești, scor final 87-93 (20-15,10-12,15-19,18-17,24-30) , victorie cu care bihorenii își asigură calificarea în semifinalele campionatului, acolo unde vor întâlni pe U BT Cluj Napoca.

A fost o partidă extrem de echilibrată, decisă după două reprize de prelungiri, în care oaspeții au profitat mai ales de ratările de la linia de libere a piteștenilor, elevii lui Florin Nini terminând partida cu 11 aruncări ratate.

Giordan Watson a fost cel mai eficient jucător al Oradei, jucătorul naționalei României terminând partida cu 21 de puncte plus 7 pase decisive.

De la piteșteni s-au remarcat Tony Bishop cu 25 de puncte și Jahii Carson cu 21 de puncte plus 5 recuperări.

BCM U FC Argeș Pitești urmează să joace în turneul pentru locurile 5-8, primul adversar urmând a fi Steaua București, cele două echipe jucând în sistemul cel mai bun din 3, sistem în care formația piteșteană va avea avantajul terenului propriu.