Pitesti-Oradea
BCM U Pitesti CSM Oradea Program si rezultate

CSM U Oradea se impune la Pitesti

CSM U Oradea s-a impus în această seară în deplasarea de la Pitești, scor final 65-73 (15-23,14-15,20-20,16-15) după un meci dominat de bihoreni.

Partida a început bine pentru elevii lui Cristi Achim care după doar 10 minute aveau deja un avans 8 puncte, avans ce s-a mărit până la pauză, scor 29-38.

După pauză jocul a rămas neschimbat, abia pe final piteștenii reușind să se apropie la doar două posesii, însă imprecizia a făcut să se termine 65 la 73 iar Oradea bifează a 5 victorie în timp ce BCM U FC Argeș Pitești bifează a 3-a înfrângere din acest sezon.

Nemanja Milosevic a fost cel mai bun jucător al partidei cu 16 puncte plus 8 recuperări urmat de Goran Gajovic cu 16 puncte plus 4 pase decisive.

La Oradea a revenit Martin Zeno, americanul înlocuindu-l pe Obie Trotter pe foaia de joc.

Din tabăra elevilor lui Hristu Șapera s-au remarcat Porter Troupe cu 15 puncte, 5 pase decisive plus 5 recuperări și Andriy Agafonov cu 14 puncte plus 7 recuperări.

Etapa următoare, BCM U FC Argeș Pitești va juca la Steaua în timp ce Oradea va juca contra Timba Timișoara.