Stevan Milosevic Ronald Ross Yurii Fraseniuc
BCM U Pitesti CSU Ploiesti Program si rezultate

CSU Asesoft Ploiesti 84-64 BCM U Pitesti

Duel interesant în Ploiești, acolo unde ocupantele locurilor 2 și 3 s-au duelat, scorul final al partidei fiind de 84-64 (21-13,11-20,27-20,25-11).

Partida a ănceput excelent pentru ploieșteni, însă piteștenii s-au regrupat rapid pentru ca la pauză aceștia să conducă la 1 punct distanță.

Lucrurile nu au mai mers la fel de bine după pauză pentru baieții lui Hristu Șapera, pentru ca pe final diferența să fie foarte mare în condițiile unui meci extrem de disputat.

Marius Runkauskas a fost de neoprit, acesta totalizând 37 de puncte (5/6 la 3 puncte) în timp ce pentru piteșteni, Ronald Ross a marcat 26 de puncte.

Pentru argeșeni urmează un alt duel de foc cu CSM U Oradea în timp ce pentru prahoveni urmează duelul din EuroCup și apoi deplasarea la BC Timișoara.