BC CSU Sibiu CS Municipal Targu Jiu Program si rezultate

CSU Sibiu 76-80 CS Energia Targu Jiu

CSU Sibiu a pierdut pe teren propriu în fața celor de la CS Energia Târgu Jiu, scor final 76-80 (22-21,11-24,22-16,21-19).

Partida a început echilibrat pentru ca în sfertul 2 oaspeții să preia avantajul și să intre la pauză cu un avans de 12 puncte.

După pauză sibienii au ieșit mai hotărâți și chiar au redus din handicap, însă insuficient iar gorjenii obțin o victorie importantă în lupta pentru Play-Off.

Porter Troupe și Giordan Watson au fost principalii marcatori ai Energiei cu 24 respectiv 21 de puncte fiecare.

Din tabăra sibiană s-a remarcat Chriss Lee cu 20 de puncte plus 14 recuperări.

De la Energia a lipsit Andreas Glyniadakis, grecul fiind suspendat o etapă pentru incidentele din etapa trecută contra echipei CSM U Oradea.

Totodată, CS Energia Târgu Jiu a anunțat prin site-ul oficial transferul unui nou jucător : Lamont Mack (american, 28 de ani, 201 cm).