Prat Hardy
CSU Atlassib Sibiu Program si rezultate U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

CSU Sibiu castiga derby-ul Ardealului

CSU Sibiu a reușit să câștige derby-ul Ardealului contra U BT Cluj Napoca, scor final 85-74 (19-9,22-22,22-21,22-22) la capătul unui meci controlat de gazde.

Diferența s-a făcut în primul sfert când sibienii au luat un avans de 10 puncte , avans ce a scăzut la 4 puncte la jumătatea ultimul sfert, însă nu a fost suficient iar elevii antrenați de Dan Fleșeriu s-au impus la o diferență de 11 puncte.

Kevin Hardy și Monyea Pratt au fost cei mai eficienți jucători ai Sibiului cu 16 respectiv 20 de puncte marcate în vreme ce pentru Cluj s-au remarcat Kyndall Dykes cu 22 de puncte și Aleksandar Rasic cu 21 de puncte.

În urma acestui rezultat, ambele formații au 5 victorii plus 2 înfrângeri iar etapa viitoare CSU Sibiu va juca contra Dinamo Știința București iar U BT Cluj Napoca se va deplasa la Pitești pentru prima etapă a returului.