CSM Oradea-CSU Sibiu
CSM Oradea CSU Atlassib Sibiu Program si rezultate

CSU Sibiu castiga in deplasarea de la Oradea

BC CSU Sibiu a câștigat în prima etapă a campionatului în deplasarea de la CSM U Oradea, scor final 72-73 (22-19,15-15,19-14,16-25).

Primul sfert a fost unul echilibrat, terminat cu un avantaj minim pentru gazde, avantaj ce avea să se mărească la jumătatea sfertului secund la 8 puncte. La pauză a fost însă 37-34, însă tot bihorenii au fost cei care s-au distanțat iar spre finalul sfertului 3 diferența era de 10 puncte.

Sibienii însă au făcut un sfert 4 bun și au recuperat un deficit de 6 puncte în ultimele 2 minute iar grație ratărilor lui Mandache și Trotter s-a terminat 72-73.

Kevin Kapers a strâns 24 de puncte pentru oaspeți fiind urmat de Tyler Laser cu 16 puncte în vreme ce pentru Oradea s-au remarcat Nemanja Milosevic cu 16 puncte plus 8 recuperări și Muhamed Pasalic cu 15 puncte plus 5 recuperări.

Etapa viitoare, CSM U Oradea se va deplasa la București pentru un joc în fața celor de la Dinamo în timp ce Sibiul va primi vizita vicecampioanei Steaua CSM EximBank București.