CSU Sibiu 2018
CSM Oradea CSU Atlassib Sibiu Program si rezultate

CSU Sibiu invinge pe Oradea si egaleaza seria

CSU Sibiu a învins pe CSM CSU Oradea în meciul nr. 2 al semifinalei, scor final 85 la 78 (28-17,19-18,15-22,23-21) după un meci condus de gazde de la un capăt la celălalt.

Sibienii au început încă din primul sfert în forță , după doar 10 minute elevii lui Dan Fleșeriu având un avantaj de 11 puncte, scor 28-17 pentru ca la pauză scorul să arate 47 la 35 pentru gazde.

În sfertul 3 bihorenii au dat semne de revenire și au avut mai multe ocazii până la final să se apropie de sibieni însă aceștia au răspuns de fiecare dată și astfel partida s-a încheiat cu victoria acestora.

Tyler Laser a fost din nou de neoprit, americanul terminând cu 32 de puncte , 5 pase decisive plus 2 recuperări fiind urmat de Chris Cooper cu 13 puncte plus 11 recuperări și Lawrence Kinnard cu 17 puncte plus 4 recuperări.

Din tabăra condusă de Cristi Achim s-au remarcat canadianul Sean Denison cu 10 punctep plus 9 recuperări și Kris Richard cu 19 puncte plus 4 pase decisive.

În urma acestui rezultat seria se află la egalitate, scor 1-1 iar următoarele 2 partide vor avea loc la Oradea, un eventual meci decisiv urmând a se disputa la Sibiu.