Laser_Davis
CSM Oradea CSU Atlassib Sibiu

CSU Sibiu pierde primul meci al semifinalei

CSU Sibiu a pierdut primul meci al semifinalei contra CSM CSU Oradea, scor final 78-81 (24-28,14-21,12-12,28-20) după un meci controlat în majoritatea timpului de bihoreni.

Sfertul 1 a fost unul echilibrat în care oaspeții l-au terminat cu un avantaj de 2 posesii după care în sfertul 2 aceștia s-au distanțat și la pauză scorul arăta 38-49 în favoarea acestora.

Sfertul 3 nu a dus nici o schimbare, totuși CSU Sibiu reușind de 3 ori în ultimele 3 minute ale partidei să se apropie la doar 2 puncte însă de fiecare dată bihorenii nu au cedat ofensiva și s-a terminat 78-81 în favoarea celor de la CSM CSU Oradea.

Kriss Richard a fost cel mai bun jucător cu 17 puncte, 6 recuperări plus 6 pase decisive fiind urmat de Martin Zeno cu 22 de puncte plus 3 recuperări.

De la Sibiu s-au remarcat Tyler Laser cu 21 de puncte plus 11 pase decisive și Radu Paliciuc cu 16 puncte plus o recuperare.

CSU Sibiu 0-1 CSM CSU Oradea iar meciul 2 al semifinalei va fi luni de la ora 18.00 în Sala Transilvania din Sibiu după care seria se va muta la Oradea în Sala Antonio Alexe.