Bogdan Popescu Zlatko Jovanovic
BC Timisoara CSU Ploiesti Cupa Romaniei Program si Rezultate cupa

CUPA ROMANIEI 2014-2015, SFERTURI DE FINALA RETUR: BC Timisoara 84-74 CSU Ploiesti

BC Timișoara a învins pe teren propriu formația CSU Ploiești cu scorul de 84-74 (17-28,24-14,22-12,21-20) și s-au calificat în semifinalele Cupei României, acolo unde vor întâlni gazda turneului Final Four: BCM U Pitești.

Ploieștenii au început această partidă cu 2 absenți importanți, bulgarul Bozhidar Avramov accidentându-se în meciul tur, iar Jonte Flowers fiind plecat în SUA.

Totuși fără cei 2 oameni, CSU Ploiești a început foarte bine partida și păreau că vor câștiga liniștiți, însă bănățenii au fost cei care au revenit iar până la final au anulat avansul de 8 puncte și au câștigat biletele către Final Four.

Zlatko Jovanovic și Bogdan Popescu au fost principalii marcatori cu câte 24 respectiv 21 de puncte marcate în timp ce pentru prahoveni s-a remarcat Marius Runkauskas cu 24 de puncte.

Partida din semifinala contra BCM U Pitești este programată joi 2 aprilie de la ora 19,45.