BC Timisoara CSU Ploiesti Cupa Romaniei Program si Rezultate cupa

CUPA ROMANIEI 2014-2015, SFERTURI DE FINALA TUR: CSU Ploiesti 85-77 BC Timisoara

CSU Ploiești a învins pe teren propriu formația BC Timișoara, scor final 85-77 (16-16,21-18,30-25,18-18) într-un meci ce a contat pentru manșa tur a Cupei României.

Partida a fost una echilibrată, prahovenii reușind să se impună însă cu un avantaj de 8 puncte, urmând ca meciul retur să se joace la Timișoara peste o săptămână.

La această partidă bulgarul Bozhidar Avramov s-a accidentat destul de serios și cel mai probabil va rata finalul acestui sezon.

Ivan Zigeranovic și Michallis Pelekanos au fost cei mai buni marcatori cu câte 20 respectiv 17 puncte marcate.

Din tabăra Timișoarei, Zlatko Jovanovic a strâns 24 de puncte.

Rămâne de văzut dacă ploieștenii vor obține calificarea în Final Four, acolo unde adversar o să fie chiar gazda turneului: BCM U Pitești.