eurocuplogo
CSU Ploiesti EuroCup

Etapa a 2-a EuroCup 2014-2015: CSU Ploiesti 103-83 Lietuvos Rytas

CSU Ploiești continuă parcursul excelent în EuroCup, acolo unde elevii lui Dado Arnautovic au reușit a doua victorie consecutivă în fața celor de la Lietuvos Rytas cu scorul final de 103-83 (30-18,26-20,24-23,23-22).

Ploieștii au început excelent partida, la capătul primul sfert având deja avans de 12 puncte pentru ca la pauză diferența să fie de 18 puncte în favoarea ploieștenilor.

Lituanienii nu au renunțat așa ușor iar diferența a scăzut la 11 puncte pe finalul partidei însă tot ploieștenii au fost cei care au înscris iar finalul a coincis cu o victorie extraordinară în fața unei echipe mari.

Dee Brown a fost MVP-ul meciului cât și al etapei nr.2 din EuroCup, americanul reușind 18 puncte și 14 pase decisive pentru formația prahoveană.

Din tabăra adversă, Adas Juskevicius a totalizat 20 de puncte.

La acest meci și-a făcut debutul și americanul Jarvis Hayes care a strâns 9 puncte pentru echipa sa.

Așadar, după 2 etape CSU Asesoft conduce grupa E și va întâlni etapa viitoare formația turcă Banvit Bandirma.