eurocuplogo
CSU Ploiesti EuroCup

ETAPA A 9-A EUROCUP 2014-2015: HAPOEL IERUSALIM 110-112 CSU Ploiesti

CSU Asesoft Ploiești a învins în deplasare pe Hapoel Ierusalim după un meci nebun cu două reprize de prelungiri cu scorul final de 110-112 (15-20,23-25,21-22,25-17,12-12,14-16).

A fost o partidă care i-a avut mai mereu la conducere pe prahoveni care au excelat prin Gerald Lee cu 24 de puncte plus 5 recuperări, Dee Brown cu 21 de puncte plus 6 pase decisive  iar  Jarvis Hayes și Marius Runkauskas au strâns câte 16 puncte fiecare.

În urma acestui rezultat CSU Asesoft își asigură calificarea în faza următoare a EuroCup unde are șanse foarte mari să aibe ca adversari în grupă echipe din Euroligă ca Valencia sau Galatasaray!

Prahovenii mai au de disputat un singur meci pe teren propriu contra deja eliminatei Partizan Belgrad, o victorie contra sârbilor contând doar în cazul unui insucces a rușilor de la Krasny Oktyabr, în acest caz ploieștenii ar termina pe locul 3 în grupă.