eurocuplogo
EuroCup Steaua CSM EximBank Bucuresti

EuroCup 2015-2016, Etapa 1: Unics Kazan 94-68 Steaua CSM Bucuresti

Steaua CSM EximBank București a debutat cu stângul în noul sezon EuroCup împotriva puternicei formații rusești Unics Kazan, bucureștenii pierzând pardita cu scorul de 68-94 (12-28,15-26,25-20,16-20).

Rușii au dominat clar partida, încă de la pauză aceștia și-au creat un avantaj considerabil de 27 de puncte.

După pauză bucureștenii au ieșit mai hotărâți de la cabine și chiar au reușit să câștige sfertul 3 cu un avantaj de 5 puncte.

S-a terminat însă 94 la 68 într-un meci în care Hristu Șapera a folosit tot lotul (fiecare jucător a marcat) cu excepția lui Adrian Roșu.

Aleksandar Rasic a terminat cu 12 puncte plus 3 pase decisive, Titus Nicoară a strâns 10 puncte plus 9 recuperări iar Marko Marinovic a adăugat 10 puncte plus 3 pase decisive.

Din tabăra adversă s-a remarcat americanul Keith Langford cu 19 puncte și 5 recuperări defensive.

Etapa viitoare, Steaua CSM București va primi vizita echipei  Trabzonspor Medical Park din Turcia, formație ce a învins în prima etapă pe Aris Thessaloniki.