Etapa 18/faza1, 2016-2017: CS Dinamo Bucuresti – SCM U Craiova

-

Detalii

CS Dinamo București a obținut un succes important pe teren propriu împotriva celor de la SCM U Craiova la căpătul unui meci extrem de disputat cu răsturnări de situație în ambele tabere.

Partida a început în favoarea echipei gazde și chiar au reușit să se distanțeze la 10 puncte însă craiovenii au revenit și chiar au preluat conducerea pentru ca la pauză scorul să indice plus 7 în favoarea oaspeților.

Sfertul 4 a fost unul foarte bun pentru bucureșteni mai ales datorită reușitelor de la distanță ale lui Stănescu, Sutalo și Dundjerski care au asigurat practic victoria elevilor lui Eugen Ilie.

Slobodan Dundjesrki și Marko Sutalo au pus cel mai mult umărul la victoria bucureștenilor, primul reușind să termine în double-double cu 19 puncte plus 11 pase decisive în vreme ce Sutalo a strâns 28 de puncte.

Din tabăra craioveană s-au remarcat Darius Hargrove și Jamar Abrams, cei doi americani reușind 20 respectiv 16 puncte fiecare.

În urma acestui rezultat, cele două echipă se află la egalitate cu un bilanț de 4 victorii plus 12 înfrângeri însă la final în caz de egalitate vor avea avantaj oltenii grație rezultatului din tur (84-80).