Etapa 6/faza2, 2016-2017: Steaua CSM EximBank Bucuresti – BCM U Pitesti

-

Detalii

Data Ora League Sezon Etapa
22 martie 2017 20:00 Liga Nationala 2016-2017 28

Rezultate

Locatie

Sala Mihai Viteazul

Steaua CSM EximBank Bucuresti

# Jucator MIN 2FGM 2FGA 3PM 3PA FTM FTA OREB DREB AST PF TO STL BLK PTS
1Vlad Negoițescu13353422130202017
5Mihai Octavian Paul1000120000021003
6Levente Szijarto3026000002312104
8Iuri Fraseniuk1734110005030009
10Nikola Malesevic275100312464230011
11Georges Darwiche100000000101000
14Nikola Jevtovic1201010011030000
22Marius Runkauskas38463822115211019
50David Dudzinski24580312331311111
77Randal Alan Falker28460078762310115
 Total2002646822131617271621105289

Antrenor principal: Jukka Toijala

BCM U FC Arges Pitesti

# Jucator MIN 2FGM 2FGA 3PM 3PA FTM FTA OREB DREB AST PF TO STL BLK PTS
6Vincent Hunter238121237140101022
7Aleksandar Mladenovic1614001201131023
10Pavel Marinov34480234146150011
13Bogdan Stăncuț700110010010003
22Adrian Tudor1000010000111000
29Ghiță Balmuș300000000120000
33Vlad Corpodean3502122413120205
35Alin Ionut Zaharie1300020001030120
77Aleksandar Kostoski31013633007122012
88Tomislav Gabric29145813020420018
 Total2011431112413234151719116474

Antrenor principal: Hristu Sapera

Detalii

Victorie facilă pentru Steaua CSM București în ultima partidă a etapei cu nr. 6 din faza 2-a în fața echipei BCM U Pitești.

Bucureștenii au început foarte bine partida și aveau după primul sfert un avans de 9 puncte.

Argeșenii au rueșit să-și preseze adversarul și chiar au preluat conducerea pe finalul sfertului 2 însă elevii lui Jukka Toijala au revenit și au intrat la cabine cu un avans 4 puncte.

Sfertul 3 a fost unul echilibrat însă în sfertul 4 reușitele de la distanță ale steliștilor au făcut ca avansul să crescă la 18 puncte spre finalul jocului.

S-a terminat 89 la 74 iar Steaua CSM București ajunge la un bilanț de 15 victorii plus 9 înfrângeri și continuă lupta cu CSU Sibiu pentru locul secund în clasament.

BCM U Pitești rămâne pe locul 6 al primei grupe valorice cu un bilanț de 10 victorii plus 14 înfrângeri.

Marius Runkauskas a strâns 19 puncte, Vlad Negoițescu  a adunat 17 puncte iar Randal Falker a totalizat 15 puncte plus 13 recuperări în contul formației steliste.

De la oaspeți s-au remarcat Vincent Hunter cu 22 puncte și Tomislav Gabric cu 18 puncte.

Etapa viitoare, Steaua se va deplasa la Sibiu în timp ce BCM U Pitești va primi vizita formației U BT Cluj Napoca, echipă ce este matematic câștigătoarea sezonului regulat.

 

Etapa 6/faza2, 2016-2017: Steaua CSM EximBank Bucuresti – BCM U Pitesti
5 (100%) 1 vot[uri]