Play-Off, tur1, meci 1: U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – SCM U Craiova

-

Detalii

U BT Cluj Napoca a debutat în Play-Off, câștigătorii sezonului regulat reușind o victorie lejeră împotriva celor de la SCM U Craiova, scor final 100-74 la capătul unui meci condus fără probleme de către gazde.

Elevii lui Mihai Silvășan au luat un avans important încă din primul sfert atunci când conduceau la o diferență de 12 puncte pentru ca la pauză avantajul să fie de 11 puncte.

După pauză avantajul a crescut și mai mult pentru ca în ultimele minute antrenorul clujean să își permită să ruleze întreg efectivul de jucători.

S-a terminat 100 la 74 la finele unui meci în care cei de la Cluj au terminat cu un procent de 84% la aruncările de 2 puncte, 44% la 3 puncte și un total de 30 de pase decisive.

Vlad Moldoveanu și Kyndal Dykes au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor cu 16 respectiv 15 puncte totalizate în vreme ce pentru Craiova s-a remarcat Tayloe Taylor cu 14 puncte șio Mihai Gavrilă cu 12 puncte.

U BT Cluj Napoca 1-0 SCM U Craiova iar seria va continua peste 2 zile, miercuri de la ora 20.00.