BC Mures BC Timisoara finala cupa 2015

Finala Mare Cupa Romaniei: BC Mures 73-78 BC Timisoara

BC Timișoara este câștigătoarea Cupei României 2014-2015 după ce aceștia au învins în finala mare disputată contra echipei BC Mureș, scor final 73-78 (18-16,21-11,14-14,9-21,11-16).

Partida a început echilibrat în primul sfert pentru ca din al doilea sfert mureșenii să capete avans  față de timișoreni.

După pauză bănățenii au ieșit mai hotărâți deupă pauză însă nu au reușit să recupereze teren în sfertul 3.

Totuși, în sfertul decisiv BC Timișoara a profitat de lipsa de concentrare a echipei BC Mureș și a reușit să întoarcă rezultatul în favoarea sa.

S-a mers cap la cap în ultimele 2 minute și partida s-a terminat la egalitate și astfel a fost nevoie de o repriză de prelungiri pentru a hotărî învingătoarea.

În prelungiri au avut câștig de cauză jucătorii de la BC Timișoara și astfel timișorenii câștigă Cupa României și vor avea șansa de a evolua în EuroChallenge Cup din sezonul următor.

Bogdan Popescu a fost MVP-ul finalei, românul reușind o prestație excelentă cu 19 puncte plus 17 recuperări.

Alți remarcați ai echipei câștigătoare au fost Radenko Pilcevic cu 13 puncte plus 9 pase decisive, Milos Pesic cu 13 puncte plus 5 recuperări și Vladimir Tica cu 12 puncte plus 6 recuperări.

Din tabăra mureșenilor s-a remarcat Kyndal Dykes cu 17 puncte plus 4 recuperări urmat de Filip Adamovic cu 13 puncte plus 4 pase decisive.

Pentru ambele echipe sezonul contină, mureșenii urmând să întâlnească pe U BT Cluj în Play-Off iar timișorenii pe CSU Ploiești.