eurochallengecuplogo
Liga nationala de baschet

Last 16 Etapa a IV-a EuroChallengeCup 2013-2014: CS Gaz Metan Medias 79-81 Antwerp Giants

CS Gaz Metan Mediaș pare să nu se regăsească în această fază a competiției internaționale EuroChallengeCup, medieșenii pierzând meciul de acasă în fața celo de la Antwerp Giants și implicit orice șansă de calificare în faza următoare a competiției.

Meciul a început foarte bine pentru oaspeți cu un parțial  23-16 în primul sfert pentru ca la pauză oaspeții sa aibă un avantaj de 9 puncte în fața gazdelor (48-39).

A urmat apoi o cursă de urmărire facută de medieșeni, la finele sfertului 3 diferența fiind de 8 puncte însă tot belgienii sunt cei care ajung și la 12 puncte distanță de urmăritori.

În ultimele minute coșurile apar pentru medieșeni, însă insuficient și CS Gaz Metan Mediaș pierde cu 79 la 81.

Willie Kemp s-a remarcat de la gazde cu 20 de puncte și 11 recuperări în vreme ce pentru belgieni Ryan Person a adunat 23 de puncte și 7 recuperări.

Etapa viitoare medieșenii se vor deplasa la Krasnye Krylia.