Pitesti2-Iasi2
Liga 1

Liga 1: BCM U 2 FC Arges Pitesti castiga contra Politehnica 2 Iasi

BCM U 2 FC Argeș Pitești a reușit să învingă astăzi pe CS Politehnica 2 Iași, scor final 93-90 (20-23,17-29,29-25,27-13) într-un meci ce a contat pentru etapa cu numărul 3 a ligii 1 de baschet masculin.

Partica a început mai bine pentru oaspeți care după primul sfert aveau un avantaj de 3 puncte, avantaj ce s-a mărit până la pauză când ieșenii aveau 15 puncte avans (37-52).

În sfertul 3 argeșenii s-au apropiat și la 3 puncte distanță (65-68) însă s-a intrat în ultimul sfert cu scorul de 66-77.

Sfertul 4 a aparținut elevilor lui Narcis Șufariu care cu 4 minute înainte de final au egalat, scor 83-83 pentru ca în final să se impună cu scorul de 93-90.

Vlad Corpodean a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 29 de puncte fiind urmat de Mihai Căprărescu cu 27 de puncte, Adi Oprea cu 14 puncte și veteranul Sorin Căprărescu cu 10 puncte totalizate.

De la echipa Iași s-a remarcat Jermale Jones cu 35 de puncte marcate.

Etapa viitoare, Poli Iași 2 va juca contra ABC Athletic Constanța în vreme ce BCM U 2 FC Argeș Pitești va juca restanța din etapa 2 cu CS 2 Phoenix Galați.