Pitesti-Dinamo
BCM U Pitesti CS Dinamo Bucuresti Turnee

Memorial George Ziguli: BCM U Pitesti invinge in a 2-a semifinala

BCM U Pitești a învins pe CS Dinamo București în semifinala cu numărul 2 din cadrul memorialului George Ziguli, scor final 89-68 (27-24,24-8,23-16,15-20).

Partida a fost controlată fără probleme de argeșeni, cei de la Dinamo contând doar în primul sfert, după care au cedat complet jocul la pauză diferența dintre cele două formații fiind de 19 puncte.

Nici după pauză bucureștenii nu au putut schimba ceva și s-a terminat 89 la 68.

Laszlo Lazar a fost cel mai bun marcator de la Pitești cu 14 puncte fiind urmat de Nick Russell plus Ako Kostoski și Porter Troupe cu câte 12 respectiv 11 puncte adunate. Piteștenii nu au beneficiat de serviciile lui Andriy Agafonov.

De la CS Dinamo București s-au remarcat chiar foștii jucători ai Piteștiului din sezonul precedent: Giani Zaharie și Ghiță Balmuș plus Amedeo Casale cu câte 13 puncte fiecare.

Mâine, BCM U Pitești va juca finala mare cu Steaua CSM București în timp ce elevii lui Eugen Ilie vor da piept cu CS Phoenix Galați.