BC Mures CSM Oradea Program si rezultate

PLAY OFF 2013-2014, MECI 1,SEMIFINALE: CSM ORADEA 80-74 BC MURES

Primul meci al semifinalei dintre CSM Oradea și BC Mureș s-a încheiat cu victoria gazdelor de la Oradea, scor final 80 la 74 (22-14,14-17,25-15,19-28).

Gazdele au început foarte bine meciul reușind în primul sfert un avans de 8 puncte, pentru ca până la pauză lucrurile să se echilibreze, scor final la pauză 36 la 31 în favoarea elevilor lui Cristian Achim.

De la cabine au ieșit mai motivați gazdele, iar un coș în ultima secundă a lui Daniel Dillon din partea opusă a terenului a cam lămurit soarta partidei, scor înainte de sfertul 4: 61 la 46.

Sfertul 4 a fost doar o cursă de urmărire a celor de la Mureș, însă deși s-au apropiat chiar la 4 puncte, tot CSM Oradea a reușit să păstreze avantajul și astfel CSM Oradea pornește cu dreptul în lupta pentru un loc în finală.

Titus Nicoară, internaționalul român a fost cel mai bun om al orădenilor cu un total de 21 de puncte marcate la care a adăugat 12 recuperări fiind urmat de Daniel Dillon cu 17 puncte și 7 recuperări iar Vujadin Subotic cu 11 puncte.

Din tabăra oaspeților, Alexsandar Mladenovic a totalizat 25 de puncte și 8 recuperări, urmat de  Denham Brown cu 15 puncte și 9 recuperări iar Ivan Ivanovic cu 15 puncte plus 5 recuperări.

De menționat că unul din principalii jucători ai Mureșului, Goran Martinic este în continuare indisponibil datorită unei accidentări.

CSM Oradea 1-0 BC Mureș iar partida numărul 2 se va desfășura mâine de la ora 18.45 urmând ca meciul 3 să se dispute la Târgu Mureș pe 20.05 de la ora 19.00.