Baciu Popescu
CSU Ploiesti U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

PLAY OFF 2013-2014, MECI 1,SEMIFINALE: CSU Asesoft Ploiesti 89-99 U Mobitelco Cluj

Meci nebun în Sala Olimpia din Ploiești acolo unde campioana în curs CSU Asesoft Ploiești a pierdut în primul meci din semifinale în fața celor de la U Mobitelco Cluj Napoca, scor final 89-99 (17-27,29-18,20-21,23-33).

Meciul a însemnat practic duelul între Alhaji  Mohammed și aruncările de 3 puncte ale clujenilor, primul menționat reușind să marcheze 31 de puncte iar echipa U Mobitelco Cluj a  reușit recordul stagiunii de aruncări de la distanță, elevii lui Bobo Pintea adunând 21 din 32 de aruncări de 3 puncte pentru un procentaj final de 66%.

Partida a început cu reușitele de la distanță ale oaspeților, după primul sfert ploieștenii văzându-se conduși cu 10 puncte însă până la pauza prahovenii au revenit, terminând în avantaj cu un punct.

Sfertul 3 nu a adus nimic nou în jocul celor două echipe, sfertul 4 fiind cel care a decis soarta partidei, U Mobitelco reușind să marcheze constant de la distanță prin Silvășan, Hargrove și Medvedj.

Cei mai bun jucători ai echipei câștigătoare au fost  Mihai Silvășan cu 29 de puncte (6/9 la 3 puncte) plus 6 pase decisive urmat de Darius Hargrove tot cu 29 de puncte și 6 pase decisive (7/11 la 3 puncte).

Din partea gazdelor Alhaji Mohammed a tras echipa după el cu 31 de puncte urmat de Bojan Popovic cu 16 puncte și 5 pase decisive.

De menționat prestația sub medie a lui Cătălin Burlacu, omul decisiv în sferturile cu Energia Rovinari care nu a marcat în acest meci, precum și prestația mai puțin reușită a lui Josh Sparks care a adunat doar 2 puncte în acest meci.

Așadar CSU Ploiești 0-1 U Mobitelco Cluj iar mâine se va disputa partida numărul 2 la Ploiești cu începere de la ora 20.30 urmând ca pe 22.05 să se desfășoare meciul 3 al seriei la Cluj Napoca.