Ivan Ivanovic Filip Adamovic Ousmane Barro

PLAY OFF 2013-2014, MECI 2,SEMIFINALE: CSM ORADEA 90-74 BC MURES

Meciul 2 al semifinalei din cadrul Play-Off 2013-2014 s-a încheiat tot cu victoria echipei gazde, scor final CSM Oradea 90-74 BC Mureș (16-22,31-19,27-12,16-21) și echipa lui Cristi Achim conduce cu 2-0 și mai are doar un singur meci de câștigat pentru a ajunge în prima finală din istoria sa.

Partida a început foarte bine pentru oaspeți, orădenii reducând cu greu din handicap pe finalul sfertului 1 însă în sfertul 2 greșelile individuale din tabăra mureșenilor a făcut ca la pauză scorul să fie în favoarea gazdelor 47-41.

După pauză tot bihorenii au fost cei mai buni, finalul meciului permițându-i lui Cristi Achim să acorde minute rezervelor echipei, odihnidu-și astfel principalii jucători.

Sean Denison a fost principalul marcator cu 23 de puncte și 6 recuperări urmat de William Franklin cu 16 puncte și 9 pase decisive în timp ce pentru BC Mureș Ivan Ivanovic a fost primul marcator cu 22 de puncte plus 8 recuperări urmat de Denham Brown cu 15 puncte și 2 pase decisive.

Goran Martinic nu a fost folosit în acest meci din partea mureșenilor, acesta fiind accidentat, de asemenea Zarko Comagic a fost indisponibil pentru orădeni, sârbul accidentat la braț fiind înlocuit cu estonianul Reinar Halik.

CSM Oradea 2-0 BC Mureș iar seria se mută la Târgu Mureș pe data de 20.05 și 21.05 dacă va fi cazul de meciul 4.