Catalin Burlacu

PLAY OFF 2013-2014, MECI 3,SEMIFINALE: U Mobitelco Cluj 75-74 CSU Asesoft Ploiesti

Meci nebun la Cluj, acolo unde echipa gazdă U Mobitelco Cluj Napoca a reușit să învingă la o diferență minimă campioana de anul trecut în meciul 3 al semifinalei, scor final 75-74 (21-15,20-14,13-27,21-18).

Partida a început curajos pentru clujeni după primul sfert diferența fiind de 6 puncte în favoarea gazdelor pentru ca la pauză diferența să crească până la 12 puncte.

A urmat însă un sfert 3 în care oaspeții au strălucit și diferența a dispărut încet dar sigur, sfertul 3 găsindu-i pe prahoveni în avantaj cu un punct.

Sfertul 4 a fost foarte echilibrat, abia în ultimele 2 minute clujenii reușind să se distanțeze la doar 3 puncte pentru ca în ultimele 6 secunde diferența să fie de doar 1 punct între cele două formații.

S-a terminat însă 75 la 74 iar U Mobitelco are șansa uriașă de a încheia mâine seria și de a obține calificarea în finală, acolo unde CSM Oradea este deja calificată.

Cei mai buni jucători au fost Cătălin Baciu și Darius Hargrove cu câte 16 puncte și 5 respectiv 2 recuperări, urmați de Ivan Kuburovic cu 15 puncte și 6 recuperări în vreme ce pentru CSU Ploiești cei mai buni oameni au fost Gerald Lee cu 16 puncte și 7 recuperări urmat de Alhaji Mohammed cu 17 puncte și 4 pase decisive.

U Mobitelco Cluj Napoca 2-1 CSU Asesoft Ploiești, mâine de la ora 20.00 va avea loc meciul 4, meci ce poate fi ultimul în cazul unei victorii a celor de la Cluj Napoca.