Darius Hargrove

PLAY OFF 2013-2014, MECI 5,FAZA I: CSU SIBIU 72-74 U Mobitelco Cluj Napoca

U Mobitelco Cluj Napoca a reușit minunea pe terenul celor de la CSU Sibiu, clujenii reușind să învingă la Sibiu scor final 72-74 (14-14,14-26,23-14,21-20) răsturnând astfel seria și obținând astfel calificarea în semifinalele Play-Off-ului acolo unde vor întâlni pe CSU Asesoft Ploiești.

Meciul a început echilibrat cu un partial 14-14 la sfârșitul primului sfert pentru ca elevii lui Bobo Pintea să se detașeze la 12 puncte până la pauza mare.

A urmat un sfert 3 dominat de gazde, unde doar coșurile de la distanță ale lui Silvășan și Hargrove au adunat puncte pe tabela de marcaj.

Sfertul 4 a fost unul de poveste cu răsturnări de situație pe tot parcursul acestuia pentru ca cu doar 2 secunde înainte de final Mihai Silvășan să devină eroul Clujului cu un coș de la distanță ce a adus victoria echipei de pe malul Someșului.

Reamintim faptul că CSU Sibiu a avut 2-0 în această serie.

Cei mai buni jucători ai partidei au fost din tabăra câștigătorilor Mihai Silvașan si Darius Hargrove cu câte 24 de puncte plus 8 respectiv 5 recuperări în vreme ce pentru CSU Atlassib Sibiu Cristopher Lee și Milos Bojovic au dus greul cu 18 (+ 11 recuperări)respectiv 17 puncte marcate.

Pentru CSU Sibiu sezonul 2013-2014 rămâne un sezon bun grație locului 4 obținut în timpul campionatului regulat în timp ce U Mobitelco Cluj își continuă aventura în semifinale contra CSU Asesoft Ploiești.