eurochallenge logo
CS Energia Rovinari Targu-Jiu EuroChallenge Cup

Play-Off Last 8 EuroChallege: Energia Targu Jiu 84-60 Le Mans Sarthe

CS Energia Târgu Jiu a învins fără probleme în primul meci al seriei din Play-Off-ul EuroChallenge Last8 contra echipei Le Mans Sarthe, scor final 84-60 (25-10,31-9,14-25,14-16).

Partida a început excelent pentru formația gorjeană care a rezistat prima jumătate de sfert fără coș primit de la adversari reușind să termine primele 10 minute cu un avantaj de 15 puncte.

A urmat un sfert doi și mai bun iar la pauză scorul era astronomic: 56-19 în favoarea echipei românești și lucrurile păreau deja încheiate.

Așa a și fost, jucătorii oaspeților forțând egalarea însă fără succes și astfel Energia Târgu Jiu are 1-0 și seria se mută la francezi peste 2 zile.

Nemanja Milosevic a fost cel mai bun jucător, muntenegreanul reușind 23 de puncte plus 12 recuperări.

În cazul unei victorii din partea francezilor, meciul decisiv va avea loc la Târgu Jiu în data de 17 martie.