Energia Targu Jiu Pitesti play-Off - Copy
BCM U Pitesti CS Energia Rovinari Targu-Jiu Program si rezultate

Play-Off, tur1: CS Energia Targu Jiu 76-74 BCM U Pitesti

CS Energia Târgu Jiu câștigă primul meci al seriei cu BCM U Pitești cu scorul final de 76-74 (13-19,21-15,19-22,23-18) la capătul unui meci condus de argeșeni însă pierdut pe final.

Partida a început mai bine pentru oaspeți care au luat avans 6 puncte în primul sfert pentru ca până la pauză scorul să fie egal 34-34.

A urmat un sfert 3 câștigat de argeșeni pentru ca tot aceștia să aibe 6 puncte avans cu 2 minute înainte de final.

Piteștenii nu au mai putut înscrie iar la ultimul atac cu doar câteva secunde înainte de final Giordan Watson a recuperat mingea ratată de fostul gorjean Dalibor Djapa iar pe contra-atac Nemanja Milosevic a înscris coșul victoriei.

Giordan Watson și Porter Troupe au fost principalii marcatori cu câte 19 puncte fiecare în vreme ce pentru piteșteni aceași Ronald Ross plus Stevan Milosevic au marcat câte 25 de puncte (+8 pase decisive) respectiv 16 puncte (+14 recuperări).

Energia conduce astfel cu 1-0 iar mâine va avea loc al 2-lea meci al seriei urmând ca săptămâna viitoare seria să se mute la Pitești.