BC Timisoara 2015
BC Timisoara CSU Ploiesti Program si rezultate

Play-Off, tur1: CSU Ploiesti 80-82 BC Timisoara

CSU Ploiești a pierdut primul meci din seria cu BC Timișoara, scor final 80-82 (22-15,17-19,23-25,18-23).

Meciul a fost controlat în prima parte de prahoveni pentru ca timișorenii să răspundă imediat și astfel la pauză Ploieștiul conducea la doar 5 puncte.

Sfertul 3 a însemnat doar o reducere a diferenței pentru ca în sfertul 4 cu doar 27 de secunde CSU Ploiești să conducă la doar 1 punct.

Zlatko Jovanovic a reușit să marcheze un coș de 3 puncte de la mare distanță și a reușit să aducă victoria echipei antrenate de Dragan Petricevic.

Kelvin Lewis a fost principalul marcator cu 19 puncte urmat de Zlatko Jovanovic și Bogdan Popescu cu câte 16 puncte fiecare.

Din tabăra ploieșteană s-au remarcat Ivan Zigeranovic și Marius Runkauskas cu câte 20 respectiv 16 puncte fiecare.

Mâine se va juca a 2-a partidă urmând ca de săptămâna viitoare seria să se mute la Timișoara.