Ikonnic, Nicoara, Barac,Perry
CSA Steaua Bucuresti CSM Oradea Program si rezultate

Play-Off, tur1: Steaua CSM Bucuresti 80-79 CSM U Oradea

Steaua CSM București a câștigat primul meci al seriei cu CSM U Oradea cu scorul final de 80-79 (23-19,22-12,15-26,20-22) la capătul unui meci extrem de disputat.

La primul meci jucat în Sala Polivalentă bucureștenii au ieșit foarte hotărâți pe parchet și astfel după primul sfert aveau avantaj de 4 puncte pentru ca la pauză aceștia să conducă cu 14 puncte.

După pauză orădenii au ieșit mai hotărâți de la cabine și cu 10 minute înainte de final militarii aveau doar 3 puncte avans.

A urmat un sfert 4 extrem de strâns iar cu 12 secunde înainte de final Oradea avea 1 punct în minus și posesia mingii.

Elevii lui Cristi Achim nu au putut fructifica acel ultim atac și astfel Steaua CSM EximBank câștigă primul meci al seriei.

Croatul Barac și bosniacul Ikonic au fost principalii marcatori cu câte 19 respectiv 15 puncte fiecare în timp ce pentru orădeni Vujadin Subotic a reușit 25 de puncte plus 7 recuperări.

La acest meci s-a consemnat și revenirea de după accidentare a lui Dani Popescu și a lui Bogdan Tibîrnă!

Mâine va avea loc al 2-lea meci al seriei urmând ca după seria să se mute la Oradea.