Filip Adamovic Ivan Ivanovic
BC Mures Program si rezultate U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

Play-Off, tur1: U BT Cluj Napoca 77-81 BC Mures

U BT Cluj Napoca a pierdut primul meci al Play-Off-ului 2014-2015 în dauna celor de la BC Mureș cu scorul final de 77-81 (17-19,20-20,12-19,28-23).

Primul sfert a fost unul echilibrat câștigat de mureșeni după o aruncare de 3 puncte a lui Filip Adamovic.

Sfertul doi a început cu un mic avantaj al oaspeților pentru ca la pauză tot aceștia să rămână la conducere (37-39).

După pauzâ tot mureșenii au fost cei care și-au mărit avantajul iar cu 10 minute înainte de final scorul arăta 49-58 în favoarea elevilor lui Audrius Prakuraitis.

Sfertul 4 a însemnat o revenire importantă a gazdelor iar cu 13 secunde înainte de final clujenii aveau doar 2 puncte în minus față de adversari.

Nu au reușit însă să revină în joc și astfel elevii lui Marcel Țenter pierd primul meci al seriei.

Filip Adamovic a fost principalul marcator al învingătorilor cu 27 de puncte urmat de Kyndal Dykes cu 14 puncte plus 5 recuperări.

Din tabăra opusă s-au remarcat americanii Darius Hargrove și Sean Barnette cu 17 respectiv 16 puncte fiecare.

Mâine va avea loc al 2-lea meci al seriei după care seria se va muta la Târgu Mureș.