Zlatko Jovanovic
BC Timisoara CSM Oradea Cupa Romaniei Program si Rezultate cupa

Sferturi Cupa României 2013-2014: BC Timisoara 70 – 77 CSM Oradea (retur)

CSM Oradea a învins echipa BC Timişoara în cadrul returului sferturilor de finală ale Cupei României la baschet masculin cu scorul final de 77 la 70 (total ambele manşe : 175-152).

Astfel, CSM Oradea obţine ca şi anul trecut calificarea în Final Four alături de Energia Rovinari, BCM U Piteşti şi posibil CSU Ploieşti.

Timişorenii au început bine partida, aceştia intrând cu avantaj de 3 puncte la pauză, însă orădenii au revenit mai motivaţi de la cabine şi deja calificarea părea tranşată înainte de sfertul 4.

Totuşi, echipa lui Cristian Achim a forţat victoria şi astfel CSM Oradea a învins în final la 7 puncte distanţă.

Americanul William Franklin (foto-dreapta) a fost cel mai bun jucător al orădenilor cu 16 puncte şi 3 pase decisive, din tabăra adversa remarcându-se Zlatko Jovanovic (foto-stânga) cu 21 de puncte şi 4 pase decisive.

Din păcate au fost şi jucători care s-au remarcat negativ, noul pivot al Timişoarei, Derren Fenn reuşind doar 3 puncte şi 2 recuperări în 24 de minute pe parchet.