Pitesti Cluj Cupa
BCM U Pitesti Cupa Romaniei U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

Sferturi Cupa României 2013-2014: BCM U Pitesti 84-69 U Mobitelco Cluj Napoca (tur)

BCM U Piteşti a reuşit să învingă pe U Mobitelco Cluj Napoca într-un meci contând pentru manşa tur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României.

Meciul a semănat cu partida din campionat disputată între cele două formaţii, U Cluj prezentând aceeaşi apărare haotică şi ratând foarte mult de la distanţă.

Acesta a fost primul meci pentru nou transferatul Edi Sinadinovic, sârbul reuşind să impresioneze la primul său meci cu 12 puncte, 3 pase decisive şi 2 recuperări în 22 de minute petrecute pe parchet.

Totodată pentru formaţia din Trivale a fost introdus în lot tânarul Mihai Căprărescu, însă juniorul nu a fost folosit în această partidă.

Cei mai buni oameni ai Piteştiului au fost Lamonte Ulmer cu 22 puncte şi  16 recuperări şi coechipierul său Pankracije Barac, croatul, revenit pe poziţia de anul trecut odată cu aducerea lui Edi Sinadinovic, reuşind sa marcheze 19 puncte şi să ofere 8 pase decisive.

Din partea Clujului, Joshua Sparks a fost cel mai bun jucător cu 16 puncte marcate şi 7 recuperări.

Returul va avea loc la Cluj duminică în direct la Digi Sport.