Darrin Dorsey
BCM U Pitesti U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

U BT Cluj Napoca castiga in prelungiri

U BT Cluj Napoca a reușit să câștige partida contra BCM U FC Argeș Pitești, scor final 106-104 (19-20,22-20,28-25,20-24,17-15) la capătul unui meci ce a avut nevoie de o repriză de prelungiri.

A fost o partidă echilibrată în care piteștenii au avut prima șansă de a câștiga, elevii lui Florin Nini având un avans de 9 puncte cu doar 2 minute înainte de final.

Clujenii au revenit însă în joc iar în prelungiri au profitat de banca mai lungă și astfel elevii lui Mihai Silvășan bifează victoria cu nr. 14 și rămân pe poziția secundă a clasamentului.

Darrin Dorsey a fost cel mai eficient jucător al gazdelor cu 22 de puncte plus 7 pase decisive fiind urmat de Kyndall Dykes cu 22 de puncte și Jason Washburn cu 14 puncte plus 2 recuperări.

Din partea piteșteană s-au remarcat Jahii Carson cu 27 de puncte plus 8 pase decisive și Mladen Jeremic cu 19 puncte.

Pentru argeșeni a debutat și noua achiziție, Daniel Bailey, americanul reușind 7 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă în 16 minute petrecute pe parchet.

Cele două formații se vor întâlni din nou miercuri în sferturile Cupei României.