Pitesti-Oradea2018
BCM U Pitesti CSM Oradea Program si rezultate

Victorie pentru CSM U Oradea la Pitesti

CSM CSU Oradea a învins în această seară în deplasarea de la BCM U FC Argeș Pitești, scor final 81-101 (18-22,27-25,23-43,13-11).

Partida a început bine pentru gazde care după primul sfert avea un avantaj de 4 puncte, avans ce avea să crească la 11 puncte după doar 13 minute jucate.

Piteștenii au revenit în joc și la pauză diferența era de doar 2 puncte pentru ca la reluarea jocului scorul să arate egal, 49-49.

A urmat însă o periodă foarte bună pentru oaspeți iar scorul înaintea ultimului sfert arată 68-90 în favoarea acestora iar șansele piteștenilor la victorie deveneau minime.

Sfertul 4 nu a mai adus nici o schimbare și s-a terminat 81-101, o victorie ce aduce pe Oradea la un bilanț pozitiv de 4 victorii plus 3 înfrângeri.

Kris Richard a fost cel mai eficient jucător al echipei învingătoarea, americanul terminând cu 21 de puncte, 6 pase decisive plus 5 recuperări.

S-au mai remarcat Giordan Watson cu 17 puncte plus 3 pase decisive, Marcus Ginyard și Muhamed Pasalic, ambii cu câte 14 puncte plus 6 pase decisive.

Din tabăra piteșteană s-au remarcat Maksim Sturanovic cu 12 puncte plus 9 recuperări, Tony Bishop cu 14 puncte plus 6 recuperări Maksym Korniienko cu 14 puncte plus 7 recuperări.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va juca la Timișoara în vreme ce BCM U FC Argeș Pitești va primi vizita celor de la U BT Cluj Napoca.