CS Gaz Metan Medias CSU Ploiesti Program si rezultate

CS Gaz Metan Medias 74-77 CSU Ploiesti

CS Gaz Metan Mediaș a pierdut pe final de partidă contra celor de la CSU Ploiești, scor final 74-77 (19-29,23-14,15-17,17-17).

Rămași fără sponsorul principal și fără majoritatea jucătorilor importanți (Alhaji Mohammed este ultimul ce a plecat la Sluc Nancy), CSU Ploiești a avut mari probleme contra echipei CS Gaz Metan Mediaș.

Partida a început foarte bine pentru prahoveni care aveau +10 după primul sfert pentru ca însă la pauză diferența să scadă la doar 1 punct.

După pauză medieșenii au ieșit mai hotărâți de la cabine și cu doar 1 minut înainte de final aceștia aveau 3 puncte avans.

Au urmat însă reușitele lui Flowers și Runkauskas și prahovenii reușesc cu greu să se impună după ce suferise 2 înfrângeri consecutive în ultima perioadă.

Gediminas Navickas  și Aliaksandr Pustahvar au reușit câte 16 puncte fiecare în timp ce pentru ploieșteni Jonte Flowers și Ivan Zigeranovic au strâns 25 respectiv 24 de puncte fiecare.

Etapa viitoare, CS Gaz Metan Mediaș va întâlni vicecampioana CSM U Oradea iar CSU Ploiești va primi vizita celor de la SCM U Craiova.