CSM Oradea SCM Timisoara
BC Timisoara CSM Oradea

CSM CSU Oradea câștigă în fața Timișoarei

CSM CSU Oradea a trecut în această seară de SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara, scor final 89-66 (18-12,18-22,29-19,24-13) după un meci condus de bihoreni de la un capăt la celălalt.

A fost o partidă începută puternic de bihoreni însă oaspeții conduși de Dragan Petricevic s-au mobilizat iar la pauză gazdele aveau avantaj de doar o posesie.

A urmat însă un sfert 3 în care ofensiva lui Cristi Achim a funcționat foarte bine iar până la final Timișoara nu a mai reușit să revină ca în prima parte a jocului și astfel CSM CSU Oradea câștigă în fața singurei formații căreia pierduse în campionat în acest sezon.

Erick Neal a fost cel mai eficient jucător cu 14 puncte plus 9 pase decisive fiind urmat de Mark Ogden cu 15 puncte plus 8 recuperări.

Din tabăra bănățeană s-au remarcat Eric McClellan și Ilija Dokovic , ambii cu câte 18 puncte totalizate.

În urma acestui rezultat, Oradea ajunge la un bilanț de 9 victorii și o singură înfrângere în vreme ce Timișoara ajunge la 8 victorii plus 3 înfrângeri.