BC Timba Timisoara CSU Ploiesti

CSU Ploiesti 87-64 BC Timba Timisoara

CSU Ploiești a învins fără probleme pe teren propriu formația BC Timba Timișoara cu scorul final de 87-64 (22-21,20-16,25-10,20-17).

Chiar și fără principalii jucători odihniți pentru meciul cu Hapoel Ierusalim din Eurocup, ploieștenii nu au avut mari emoții în a învinge echipa timișoreană care doar în prima repriză au putut ține pasul cu campioana, pentru ca după pauză meciul să decurgă fără probleme în favoarea camppioanei.

Alhaji Mohammed a fost cel mai bun marcator cu 21 de puncte plus 9 pase decisive, urmat de Marius Runkauskas și Gerald Lee, fiecare cu câte 15 respectiv 14 puncte adunate.

Din tabăra echipei de pe Bega, Danilo Mijatovic a fost cel mai productiv cu 24 de puncte plus 5 pase decisive.

În urma acestui rezultat, CSU Ploiești rămâne la egalitate cu BCM U Pitești pe primul loc cu un bilanț de 4 victorii și o singură înfrângere în vreme ce timișorenii ocupa poziția a 12-a în clasament cu o singură victorie.