eurocuplogo
CSU Ploiesti EuroCup

ETAPA A 4-A EUROCUP LAST 32 2014-2015: CSU Asesoft Ploiesti 84-100 Valencia Basket

CSU Asesoft Ploiești a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Valencia Basket, scor final 84-100 (30-42,19-19,20-24,15-15), meci ce a contat pentru etapa a 4-a din Last32 Eurocup.

Partida a început excelent pentru oaspeții care au marcat în primul sfert 42 de puncte având procentaj de 100% la aruncările de 3 puncte.

Ploieștenii au început așadar cursa de urmărire și chiar s-a apropiat la 5 puncte însă până la pauză scorul a devenit 49-61.

După pauză lucrurile nu s-au schimbat și Valencia a continuat să își mărească avantajul iar pe final s-a terminat 84-100.

Stefan Pot a debutat pentru Asesoft, însă tânărul nu a reușit decât o recuperare în cele 5 minute petrecute pe parchet.

Cel mai bun marcator al prahovenilor a fost Marius Runkauskas cu 25 de puncte(6/7 la 3 puncte) urmat de Jarvis Hayes cu 18 puncte plus 4 recuperări.

În urma acestui rezultat CSU Ploiești are 1 victorie și 3 înfrângeri, la fel ca și Sluc Nancy, în timp ce Valencia ajunge la 2 victorii și 1 înfrângere iar Lokomotiv Kuban ocupă prima poziție cu 4 victorii și nici o înfrângere.

Etapa viitoare, CSU Ploiești se va deplasa pe terenul liderului Lokomotiv Kuban Krasnodar.