Leroy Hurd
CS Energia Rovinari Targu-Jiu CSU Atlassib Sibiu Program si Rezultate cupa

Cupa Romaniei, Sferturi de Finala Tur: CS Energia Targu Jiu 82-78 CSU Sibiu

CS Energia Târgu Jiu a învins în partida tur contând pentru sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin, scor final 82-78 (16-24,24-19,23-15,19-20).

Partida a început în favoarea oaspeților care și-au adjudecat primul sfert cu un coș de 3 puncte în ultima secundă a lui Levar Sealz.

Până la pauză gorjenii au s-au apropiat și astfel după 20 de minute de joc scorul arăta avantaj de 3 puncte pentru sibieni, 40-43.

După pauză gazdele au fost cele care au preluat cârma partidei reușind să se desprindă la 7 puncte pentru ca în final să se încheie 82 la 78 și CS Energia Târgu Jiu merge vineri la Sibiu cu un avantaj de doar două posesii.

Giordan Watson a fost principalul marcator al gorjenilor, americanul reușind 24 de puncte plus 9 pase decisive.

Din tabăra sibienilor, Leroy Hurd a strâns 24 de puncte plus 6 recuperări fiind urmat de Christopher Lee cu 16 reușite plus 8 recuperări.

Returul va avea loc la Sibiu în Sala Transilvania vineri 09.01.2015 începând cu ora 18.00 (în direct pe DigiSport).